Menu

Kiedy po raz pierwszy przyjechałam do Wrocławia... and more art by Ewa Zarzycka

Kiedy po raz pierwszy przyjechałam do Wrocławia..., 2020
ink on paper

"Kiedy wiele lat temu przyjechałam po raz pierwszy do Wrocławia - stolicy prehistorii sztuki pojęciowej - nie wiedziałam Na co mam patrzeć wcześniej, na co potem. Czy na przecudnej piękności stare kamieniczki czy na niemniej piękne filary polskiej sztuki pojęciowej.Jedno i drugie wydawało mi się wtedy tak samo realne. Wszędzie się słyszało: sztuka, wobec sztuki, ze sztuką, o sztuce, dla sztuki. W dobrym tonie było wystrzegać się artystowskiej pozy. W cenie był intelekt, dystans i artystyczna "powściągliwość". Nie podlegało jednak w ogóle dyskusji to, że należało być obecnym.

z tego co pamiętam bardzo ważne było używanie bądź nieużywanie niektórych słów na przykład słowo kontrowersja, kontrowersyjny – używane było prawie wyłącznie w sensie ironicznym. Nigdy jednak w tamtych czasach nie przyszła mi do głowy wątpliwość, że ktoś ze świata sztuki może nie wierzyć w to, że sztuka istnieje. To zawsze było niepodważalne. Nie dość że miałam taką pewność, to spotykałam się z przejawami wielkiej miłości do sztuki. [...]

Przecudne widoki kamieniczek, młynów i mostów odbijały się w wodzie. Upajam się tym i czułam dumę, że to właśnie w tym mieście jest ta najważniejsza galeria, a filary sztuki stoją na wyciągnięcie ręki. Tu bije źródło sztuki konceptualnej – myślałam.

Gdy wchodziłam do kawiarni przy każdym stoliku siedziało inne ugrupowanie artystyczne. A ja jako jeszcze “nieprzypisana” podsłuchiwałam to i owo. Wielu było oburzonych na artystę, który na każde wydarzenie artystyczne miał gotowy komentarz – ja to już wcześniej wymyśliłem, sprawdziłem, wykonałem. Tylko niestety nie zostało to zdokumentowane. Chciał uchodzić za najnowocześniejszego artystę we Wrocławiu. Dzięki któremu sztuka pojęciowa powstała I zaistniała. prawie wszyscy Jednak najbardziej zazdrościli artyście, który osobiście poznał Josepha Kosutha.

Instynktownie przeczuwałam, że te moje obserwacje To wstęp zaledwie do prawdziwego zetknięcia ze sztuką.(...) "

more from Ewa Zarzycka

Perfofmance - instrukcja obsłu...

Pewna świętej pamięci artystka...

Kiedy przyjadę do Drohobycza, 2016

Ewa Zarzycka/ Preformance - in...
h = 150 cm

Ewa Zarzycka
h = 180 cm

Pages

Do you create or deal with art?